2024. november 20., szerda

Király Anikó: A bazilika titka

Több okból is vártam, hogy a várólistámon A bazilika titka kerüljön sorra. Egyrészt, Király Anikó tavaly egészen elbűvölt A balatoni sellővel. Szerettem, hogy egy hagyományos ifjúsági történetet olvashatok, szépen megalapozott és bemutatott történelmi korszakban elhelyezve. A 19. század romantikája és a balatoni táj, néhány erős lánykarakter, megfűszerezve egy kis humorral, mi kell még?

Király Anikó: A bazilika titka
Sorozat: Az Éjféli Rémmondó (1)
Menő Könyvek, 2024, 336 oldal
Csillagérték: 8

A másik indok pedig, hogy A bazilika titka – bár szintén a 19. században járunk és szintén ifjúsági regényről van szó – egyáltalán nem hagyományos, és közel sem tartozik a komfortzónámhoz: fantasy. Mindenesetre, rábíztam magam a szerzőre és kíváncsian vártam, hogy alakul ez a találkozás.



Mindenekelőtt azért szeretnék néhány szót ejteni a zsánerválasztásról. A fantasy nagyon izgalmas, az eddigi kirándulásaim ebbe az irányba elsősorban nem a hagyományosan vett tinédzser korosztályt célozták és szerintem – főként a magyar irodalom tekintetében – nem is igazán találkoztam még ifjúsági történelmi fantasy regénnyel. Igaz, azon is gyakorta lamentálok, hogy mennyire hiányolom az igazán jó és (tudom, megint jövök ezzel a szóval:) hagyományos ifjúsági regényeket. Az olyanokat, melyek kortársak ugyan, de a mindenkori fiataloknak szólnak, az egyszerű és mégis pótolhatatlan értékeket járják körül, melyek izgalma a hétköznapiságban rejlik, mindezek mellett pedig valami olyan plusz ismeretanyagot adnak, melyek a formális tanulást is segítik, észrevétlenül. Egy fantasyval szemben nem voltak efféle elvárásaim, főleg azért, mert szinte teljesen vakon kezdtem meg a bolyongásomat. A bazilika titkánál így – a történeti beágyazottság, a karakterek mellett – elsősorban arra voltam kíváncsi, hogyan hat rám.

A Könyvfesztiválon
A 19. század legvégén, a boldog békeidőkben járunk, s az elbeszélő nem is kertel sokat: rögtön Ferenc József társaságában találjuk magunkat. A császár dúl-fúl egy neki címzett üzenetet átvéve. A kirohanás oka egyelőre tisztázatlan és talán mintha egy kissé elnyújtva derült volna ki az átmeneti kifakadás miértje. Nagy rizikó a hosszas leírás, a dobálózás, a szitkozódás, egy újabb ismeretlen alak, Fausztusz gróf megjelenése és a vele való csetepaté egy regény elején, főként, ha visszalapozva rádöbbenünk, hogy oldalait tekintve nem is ölelt fel akkora terjedelmet a leírás, mint ahogyan éreztük. Lassan azért kitisztul a kép, s megtudjuk, hogy Fausztusz gróf a Természetfeletti Hivatal vezetője, családja pedig generációk óta védi az országot a természetfeletti lényektől, melyek veszedelmet jelenhetnek a monarchiára. A császár dühe pedig épp ennek a szolgálatnak, vagyis éppen annak hiányának újabb vélt (vagy valós?) bizonyítékán, az Éjféli Rémmondó legújabb számán gerjedt haragra.

Sorozatkezdő történet lévén A bazilika titka alapot igyekszik nyújtani a boldog békeidők fantasy világának, bőven ad időt és alkalmat e párhuzamos valóság megismerésére, a Fausztusz család tagjainak bemutatkozására és persze az összes többi karakterére is. A kimért, elhivatott nemesek, az erős lánykarakterek, a komolyak és a tökkelütöttek éppúgy megjelennek, s általános faktor a humor is, ami az egész cselekménynek külön színt kölcsönöz. A könyv mellé kapott melléklet szuper elgondolás, klassz volt lapozgatni és plusz adalékokkal gazdagodni, áttekinteni a Fausztusz család családfáját vagy beleolvasni az Éjféli Rémmondóba. Megmosolyogtatott, hogy a történetben a balatoni sellő is említésre került. S mindenképpen szót kell ejteni a borítótól is, ami szintén Király Anikó munkája, és ami a Könyvfesztiválon fantasztikusan mutatott a kiadó standjánál nagy méretben. A 19. század végi Magyarország rajza szerintem jól működik, a nyelvezet számomra mégis kicsit idegenül hatott, ez szerintem A balatoni sellőben sokkal hatásosabb volt (persze, tudom: nem szép dolog összehasonlítani). Viszont szeretném megjegyezni, hogy a történet magyar keretbe való elhelyezése nagyon klassz ötlet és örülök, hogy a szerzői utószóban is megjelenik, hogy az angol helyett esett erre a választás (és milyen jó döntés volt ez). A bazilika titkával való találkozásom végül kissé felemásra sikerült, de – ahogy fentebb jeleztem is – ennél a történetnél az érzéseimre hagyatkoztam, szóval ez a felemásság inkább a fantasy és a köztem lévő fal számlájára róható, amit ez az elbeszélés egyelőre nem tudott lebontani.

 


Blogturné Klub


A Menő Könyvek gondozásában jelent meg Király Anikó legújabb regénye, amely egyenesen az Osztrák-Magyar Monarchia idejébe repít vissza minket. Fedezzük fel közösen a bazilika titkát, az Éjféli Rémmondó mögött húzódó igazságokat és hazugságokat. Legyünk társai a Fausztusz családnak, akik megesküdtek, hogy megóvják a világunkat és Hedvignek, aki nehezen viseli, hogy meg akarják neki mondani, hogy milyen életet is kellene élnie. Ha pedig nektek kedvez a szerencse, akkor tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménykönyv.



A turné állomásai



11.17. Csak olvass!
11.18. This is my (book) universe.
11.19. Szembetűnő
11.21. Könyv és más


Nyereményjáték



A bazilika titka című kötet Király Anikó első fantasy regénye, a szerzőnek azonban korántsem ez az első könyve. A mostani játékunkon ezekre a kötetekre koncentrálunk. Minden állomáson találtok egy idézetet, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy honnan származik.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

„Egyetlen olyan hobbim volt, aminek más emberekhez is köze volt, mégpedig az emberek kerülése.”

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése