2024. november 22., péntek

Lucy Maud Montgomery: Anne a szigetről

Az Anne Shirley-vel való emlékeimet az Anne-sorozat második része kapcsán hosszasan fejtegettem. A bevillanások, a hasonlóságok a Váratlan utazással és olykor Laura Ingalls Wilder sorozatával nagyban segítették a megismerkedésemet Anne-nel még úgy is, hogy az első részre végül nem kerítettem sort.


Lucy Maud Montgomery: Anne a szigetről
Manó Könyvek, 2024, 294 oldal
Fordította: Ruff Orsolya
Csillagérték: 8

S ugyan az Anne Avonlea-ben nem sodort magával annyira, mint amennyire előzetesen bíztam benne, úgy gondoltam, a harmadik résszel teszek egy próbát, hiszen alapvetően minden adott volt ahhoz, hogy megkedveljem a szériát. Mi van, ha a második rész olvasásakor csak épp a ráhangolódás nem volt sikeres. Nos, úgy tűnik, jól döntöttem.



Az Anne a szigetről már a felcseperedett Anne Shirley történetét folytatja, és épp ott veszi fel a fonalat, ahol a második rész letette. Anne egyetemre készül, ez pedig teljesen új kalandokat, barátokat, ismerősöket és persze kihívásokat is rejt a mindig optimista főhősnő elé. A szigetet elhagyva Kingsport városába költözik, s noha nem egyedül vág neki a nagy utazásnak, hogy Avonlea után a Redmond Egyetemet is belakja. Priscillával a környéket bejárva ismerkedik össze a szintén a Redmondra járó Priscillával, s a lányok ezentúl szoros barátságban élik az egyetemisták nem mindig gondtalan mindennapjait. Olyannyira szoros ez a barátság, hogy mikor egy Anne által felfedezett házikó, a Patty-lak kiadóvá válik, a lányok együtt veszik azt birtokba. Anne szorgalmasan tanul, csillogtatja irodalmi vénáját, melyet a tágabb közönség is elismer. De persze, az egyetemista lányok életét nem csupán a tanulás tölti ki. A tinédzser évek végén az útkeresés mellett megjelenik a társkeresés (problémája) is. S noha Anne egyelőre elzárkózni látszik a fiatalemberek, különösen Gilbert közeledése elől, egy váratlanul felbukkanó, megnyerő férfi talán mégis meggondolásra készteti. Ki tudja?

Lucy Maud Montgomery
Persze, a borító már egészen sokat elárul arról, hogy Anne élete pontosan merrefelé is kanyarodik el (vagy vissza), de általában ezekben a történetekben az szokott inkább foglalkoztatni, és az a fokmérő, hogy mennyire érdekel az út, amit a főhősnő bejár. Számomra az Anne a szigetről sokkal érdekesebb és szórakoztatóbb olvasmány volt, mint a második rész. Az Anne Avonlea-ben története inkább arra adott lehetőséget számomra, hogy egy picit belakjam a környezetet, kiismerjem magam a szereplők között (talán e szempontból hiányzott, hogy nem az első résszel kezdtem). A harmadik rész mindemellett sokkal olvasmányosabb, ami nem tudom, hogy annak köszönhető, hogy már a szerző is otthonosabban érezte magát a történetben, vagy ugyanez történt a fordító, Ruff Orsolya esetében – esetleg a kettő együtt.

Tetszik, ahogy Lucy Maud Montgomery vezeti Anne útját, és egy picit elgondolkodtam azon is, hogy vajon mennyit változott e szempontból a 21. századi ifjúság világa, hogy mikor „kell” meghozni bizonyos döntéseket az életünkben a pálya- vagy a párválasztásunkat illetően. Mintha ez a kettő egyre inkább eltávolodna egymástól időben. Másfelől a történet rávilágít egy csomó (pozitív és negatív) párhuzamra is. Az alapvető témák, melyek nem maradhatnak ki az ifjúsági regényekből, mint a család, a barátság, a szerelem múlhatatlan értékei a fiatalságnak (is), az egyetemen a nőket ért előítéletek viszont fájdalom, hogy napjainkban is éppoly aktuálisak, mint voltak azok a regény eredeti megjelenésekor, 1915-ben. Nyilván minden fő téma megjelenési keretei módosulnak némiképp az adott korszakhoz igazítva. Egyszóval, valahogy így érdemes ifjúsági regényt írni: hogy az ugyanúgy mondjon valamit, valami aktuálisat és időtlent a mindenkori tinédzser (vagy valamivel idősebb) olvasó számára. Örülök, hogy nem hagytam félbe a sorozatot, és izgatottan várom, hogy megismerjem Anne következő éveit.



Blogturné Klub


A Manó Könyvek gondozásában megjelent az Anne sorozat folytatása, vagyis az Anne a szigetről című kötet. Anne Shirley élete gyökeres fordulatot vesz, amikor Avonlea-t maga mögött hagyva megkezdi tanulmányait a Redmond Egyetemen. Új barátok és új kihívások várnak rá. Legyünk társai Anne-nek élete egy újabb szakaszán. Ha pedig nektek kedvez a szerencse, akkor tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménykönyv.




A turné állomásai



11.19. Csak olvass!
11.21. Szembetűnő
11.23. Könyv és más
11.25. Zakkant olvas


Nyereményjáték



Az Anne a szigetről című kötet a sorozatnak már a harmadik része, így a karaktereket régi kedves ismerősként köszönthetjük. A játékban most rájuk koncentrálunk. Minden állomáson találtok egy nevet, de a betűi sajnos a nagy kavarodásban összekeveredtek. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy melyik szereplőre gondolhattunk.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

Elrach Ylend

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése