2025. július 25., péntek

Dorosz Dávid: Mindenki lelép

A Cser Kiadó gondozásában megjelent kötetek közül meglehetősen széles a műfaji paletta az olvasmánylistámon. Mese, életrajz, krimi – és most egy thriller. Bátran válogatok a kiadó könyvei közül, mert minden esetben gondolatébresztő történetekre bukkanok.

Dorosz Dávid: Mindenki lelép
Cser Kiadó, 2025, 320 oldal
Csillagérték: 7

Így van ez Dorosz Dávid nyári thrillere kapcsán is, aminek a műfaji besorolása egyébként talán egy picit megtévesztő. Olyan sztorira számítottam, ami egy lehűti a nyári kánikulát, de ennek thriller volta talán nem annyira domborodott ki, mint számítottam rá. A gondolatébresztés mindazonáltal most sem maradt el.



A regény alaptörténete szerint egy egyetemi baráti társaság – főleg annak egyik tagja, Szilvi – elhatározza, hogy egyikük, az Angliában élő Ági negyvenedik születésnapjára összehozza a régi csapatot. Tekintve, hogy Ági születésnapja nyár közepére esik, egy balatoni hétvége egészen ideálisnak tűnik, s a legtöbben – nők és férfiak – be is adják a derekukat, hogy akár külföldről, akár a fővárosból Tihanyba utazzanak. Van, aki évek óta nem látta a másikat, s noha Szilvi és Ági az egyetem óta legjobb barátnők, heti két hívást engednek meg maguknak. Áginak ugyan a hazautazáshoz közeledve egyre kevésbé fűlik a foga a hétvégéhez, s mintha a többiekben is egyre inkább a kétely munkálkodna, de végül mindenki befut a luxusvillába, hogy újra megismerkedjenek egymással – és feltépjék a múlt és jelen titkos ajtajait.

Az elbeszélés felépítése szerencsére adott elég levegőt, hogy újra és újra megembereljem magam, és folytassam a történetet. A nyitókép izgalmasnak hat, hiszen megtudjuk, hogy valaki egészen biztosan nem tér haza a kiruccanásról. De a kilétét persze nem fedik fel. Feri, a nyomozó veszi kezébe az ügyet, hogy felderítse az elmúlt napok történéseit. Egy picit már ekkor éreztem, hogy a nyelvezet és stílus nem az, amire számítottam. Különböző évtizedek szlengjei, nyelvi jelei és rétegei keverednek, ami inkább egyfajta babiloni elegyet alkot. Ezt az élményt nagyítják fel a hétvége főszereplőinek bemutatkozó fejezetei is. Az eseményeket minden karakter saját szemszögéből és elbeszélésében ismerhetjük meg, amit egyrészt nagyon kedveltem, másrészt kicsit bezsongott tőle a fejem. Olykor kifejezett feszengő érzést hívtak elő belőlem a társaság tagjai.  A regény szereplői a nagyvárosi nagyemberek képében tetszelegnek, legtöbbjük a felszínen él, de mindenki felettinek gondolják magukat. Jó ideig nem tudtam elvonatkoztatni attól, mennyire nem vagyok képes a való életben ilyen lekezelő, mindentudó – s közben általában hazugságok rabjaként – élő emberek társaságában levegőt kapni, így a könyv feléig tényleg az vitt el, hogy a fejezetek rövidek, s visszaemlékezésekkel tarkítottak.

A történetre innentől pedig tényleg nem thrillerként, hanem társadalmi látcsőként tekintettem, melynek cselekményfolyamában – a vártaknak megfelelően – szép lassan kikukucskálnak, majd ajtóstól kiesnek a csontvázak a szekrényből. Mintha egy csapat negyvenest egyszerre ráztak volna meg és fel semmitmondó életükből, vagy mintha az Amerikai pite találkozójának sztorija kapott volna jókora fekete felleget – a végére pedig mégis valahogy visszacsurgott az amerikai máz, amit nem igazán tudtam hova tenni. Annyi bizonyos, hogy a Mindenki lelép felsorakozott a gondolatébresztő Cser-kiadványok közé. Maga a felépítés és a történetvezetés jó (a könyv második felétől sokkal kevésbé zavart a stilisztikai vetület, de legalábbis nem éreztem annyira kényszeresnek), a kapcsolati dinamikák működnek, számomra kevés meglepetést hordoztak az elnyomások, a titkok a valamit-valamiért elvek mentén való megalkuvás, viszont azok számára, akik erről tömény képet kapnának, szerintem jól működhet a történet, s biztosan elmorfondíroznak még rajta azután is, miután a könyv végére érnek. A lehűlés helyett lehet, hogy inkább újabb fülledtség tör ránk.



Blogt
urné Klub



Adott egy baráti társaság, akik hosszú idő után végre összejöttek, hogy egy balatoni luxusvillában ünnepeljék meg egyikük születésnapját. A hosszú hétvége végére azonban valakit holtan találnak a parton. Vajon mi történt a baráti összejövetelen, ki lehet az áldozat, és ki lehetett a tettes? Dorosz Dávid lélektani krimije ezekre a kérdésekre ad választ amellett, hogy a magyar társadalom egy rétegéről is izgalmas látleletet nyújt. Tartsatok bloggereinkkel a blogturné állomásain, és nyerjétek meg a Cser Kiadó által felajánlott példányt!




A turné állomásai


07.23. Könyv és más
07.24. Szembetűnő
07.26. Spirit Bliss Sárga könyves út
07.29. Kelly és Lupi olvas


Nyereményjáték



Mostani nyereményjátékunkban a Cser Kiadó köteteiből szemezgetünk. Minden állomáson találtok egy-egy részletet a fülszövegből, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

A ​szélhámos is ember. Lehet neki is hasfájása, életközepi válsága, nyugtalanító kérdései, szerelmi búja, szélsőséges vágyai. Ö is, akárcsak bárki más, szüntelenül szorong, ritkán önfeledt.

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése