2025. január 22., szerda

Miriam Margolyes: És ez mind igaz

Szeretem a memoárokat. Az egyéni életút, világlátás, a történelem vagy épp a jelen hatása az egyén tapasztalataira és megéléseire éppolyan jelentős tanulságul szolgálhat az olvasónak, mint a nagy egész, a háborúk és politikai csatározások ismerete. Sőt!

Miriam Margolyes: És ez mind igaz
Könyvmolyképző Kiadó, 2024, 480 oldal
Fordította: Sziklai István
Csillagérték: 8

Épp ezért állok mindig nehezen ellen annak, hogy a memoárok újabb és újabb darabjával ismerkedjek meg, legyenek azok több tíz, vagy száz évvel ezelőtt lejegyzettek, vagy kortárs szerzőtől származóak. Olykor még az sem érdekes, hogy van-e bármiféle háttérismeretem a sorok írójáról. Miriam Margolyesről ugyan tudtam, kicsoda – de a szerepeinek egy részén kívül nem sok mindent tudtam az életéről.

A színésznőre való első tudatos rácsodálkozásom nyilvánvalóan a Harry Potterben Bimba professzorként nyújtott alakításának köszönhető – szerintem korosztályom legnagyobb részéhez hasonlatosan. Hiába láttam sokszor és kedvelem nagyon a Hölgyek levendulában című filmet, ez a „kedvesen perverz tekintetű- és mosolyú néni” a varázsvilágban bájolt el. És itt most értsétek az utóbbi félmondat mindkét részét kissé végletesnek. A lényeg, hogy a színésznő útjáról, életéről, meglátásairól elég keveset tudtam a kötet fellapozása előtt, arra azonban az első oldalak után viszonylag gyorsan rápillantást nyerhettem, hogy az eddigi meglátásaim Margolyesszel kapcsolatban nem is állnak túl távol a „kedvesen perverz tekintetű- és mosolyú néni” képétől.

Bimba professzorként
A memoár kissé sunyi őszinteséggel vonja magával az olvasót és vezeti végig Margolyes elmúlt nyolcvan évén. Azt gondolom, hogy a szöveg élvezeti értékének kulcsa abban rejlik, hogy mennyire tudunk ráhangolódni a színésznő szabadéletű meglátásaira, megéléseire és ezek random felbukkanásaira. A könyvről szóló benyomásaimat így annak fényében írom, hogy talán a szokottnál is nyitottabban álltam a történetekhez, a szabad választás tudatának boldogságában (avagy abban, hogy mindenki olyan utat választ, amilyet akar). Miriam Margolyes pedig alapvetően nem bántó és nem is ítélkező (leszámítva a nőgyűlölő egyetemi légkört az előző század közepén…de ez talán érthető). A memoár felépítése nagyrészt kronologikus. Az első fejezetekben megismerhetjük a kis Miriam zsidó felmenőinek útját, küzdelmeit és sikereit az angol társadalomban. Gyakorlott memoárolvasóként nem meglepő, hogy a gyermek- és fiatalkori emlékek hangsúlyosabban jelennek meg. A legtöbb memoár ívének velejárója, hogy a húszas évekig viszonylag kiegyensúlyozottabban és lineárisabban folyik az elbeszélés, aztán mintha hirtelen annyi minden történne, hogy egyszerűbb tematikus pontok mentén elbeszélni az életet. Ez ebben az esetben sincs másként.

Címlapon
A felnőttlétnél nyilván kíváncsian vártam azokat az elbeszéléseket, melyek a fent említett két film „kulisszáit” érintik. Nem csalódtam, mert izgalmas adalékokra bukkantam. De ugyancsak érdekes volt a kötet testképpel kapcsolatos fejezete, ami számomra egyrészt meglepő, másrészt pedig valamiképp ellentmondásos volt. Az ellentmondásosságot egyébként végig érzékeltem, és talán még nem is volt olyan, hogy egy memoár elolvasása után ne gondoltam volna valami mást, valami újat az adott személyről, aki ne adott volna valamit magából.  Az És ez mind igaz nyilván igaz – érdekes, hogy az élet mely szegmensei, pillanatai és történetei raktározódnak el bennünk és hogy ezekre hogyan emlékezünk vissza. Alapvetően szerettem is olvasni a könyvet és szuper, hogy képmelléklet is került a végére, de inkább egy kreált csodabogárkép alakult ki bennem Margolyesről - ami ugye megint egy kissé ellentmondásos, ha a könyv címére pillantunk.


Blogturné Klub


Miriam Margolyes nyolcvan évesen döntött úgy, hogy ideje megírni visszaemlékezéseit, melyet a Könyvmolyképző Kiadó 2024 őszén hozott el a magyar olvasóknak. A Blogturné Klub két bloggere ered a meglehetősen szabadszájú, sallangoktól mentes színésznő lejegyzett emlékeinek nyomába, hogy felfedezze a különc színésznő magánéleti és szakmai meglátásait. A turné végén természetesen ki is sorsolunk egy példányt a Kiadó felajánlásában. És ez mind igaz!





A turné állomásai


01.22. Szembetűnő
01.24. Spirit Bliss Sárga könyves út (extra)
01.26. Spirit Bliss Sárga könyves út


Nyereményjáték



A memoár kapcsán mi is a színésznő filmjeinek eredünk nyomába. Minden állomáson találtok egy rövid leírást egy olyan filmről vagy sorozatról, melyben Miriam Margolyes szerepelt. A helyes választ, vagyis a film címét írjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

Ursula és Janet békés öregségüket töltik egy kis cornwalli halászfaluban, 1936-ban. Az eseménytelen hétköznapokat egy váratlan Idegen megjelenése bolygatja fel. A jövevény, mint egy partra vetett aranyhal, némán hever az angol tengerparti öbölben, a két nővér háza közelében. Andrea, a kiszolgáltatott fiatal férfi felbukkanása felborítja az öreghölgyek addigi életét. A zsarnokoskodó Janet, a háborús özvegy valósággal kisajátítja az idegent, akibe a visszahúzódó, szerényebb Ursula beleszeret. Andrea lassan lábadozik, s később kiderül, hogy kiváló tehetségű lengyel hegedűművész.

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése