2019. június 29., szombat

Mindent a emberi testről

Tovább kalandozunk a Bookline Könyvek új, Izgalmasan és látványosan című sorozatában. A pszichológia tudománya után ezúttal az emberi test lenyűgözően izgalmas világában mélyedhetünk el, ahol az érdekes és laikusként is emészthető információk rendkívül látványos módon tárulnak elénk. A gazdagon illusztrált, gyönyörű kötetből minden fontosat megtudhatunk arról a különleges gépezetről, ami születésünktől halálunk napjáig otthont ad nekünk. 

Wendy Horobin, Andy Szudek, Miezan van Zyl (szerk.): Mindent az emberi testről
Bookline Könyvek, 2019, 256 oldal

A Mindent a pszichológiáról c. kötet után nem sokkal újabb izgalmas kalandokba vágtam, s a lelki-pszichés folyamatok után az ember testi működése felé vettem az irányt. A két enciklopédiát nagyjából egymás után/mellett forgattam, úgyhogy a könyvek végére érve már-már kezdtem úgy érezni magam, mint aki megfordult már egy biológia órán életében (e szerintem nem csak az én biológia utáni lelkesedésem mutatja…).

Kétségtelen, hogy a Mindent az emberi testről számomra sokkal több új és átfogó információt adott, mint ahogy az is tény, hogy mivel a biológia és anatómia kevéssé áll hozzám közel (ami mennyire durva, hiszen végül is mióta megszülettem, emberi testben élek, vagy mi a szösz), nem is igazán voltak olyan elvárásaim vagy elképzeléseim a kötet koncepciójáról, mint mondjuk a Mindent a pszichológiáról kapcsán.

Teszt a könyvből
A Mindent az emberi testről tíz téma köré épül. Nem vesézgetem végig mindet, viszont úgy gondoltam, hogy azt azért mégiscsak bemutatom, hogy mikről olvashattok a könyvben. Kezdjük rögtön a mikroszkóp alatt, ami leginkább sejtbiológiai áttekintést tartalmazó fejezet. Az Összetartás fejezetben látható, és (jó esetben) kevésbé látható összetartó „egységekre” kapunk rálátást, a bőr és a csontok állnak e fejezet fókuszában. Ehhez kapcsolódóan jelennek meg az izmok és azok mechanizmusai, sérülései a Mozgásban nevet viselő fejezetben, míg a negyedik egységben (Érzékletes részletek) az érzékszerveinkre irányul a figyelem. Az ötödik fejezetben a szívünkre tehetjük a kezünket – a szív, a vér, a tüdő és lélegzés rejtelmeire nyerhetünk érzékletes rálátást, ezután pedig a táplálkozás és emésztés kanyargós ösvényein barangolhatunk és kanyarodhatunk rá a Fitten és egészségesen fejezetre. Természetesen, a kémia sem maradhat ki az enciklopédia lapjairól, a hormonok jó átkötésnek tűnnek Az élet körforgása fejezethez. A kötetet, valamelyest előre/visszautalva a Mindent a pszichológiáról c. enciklopédiára, az Elmebéli ügyek zárja. Az egyes fejezetek témái természetesen a fenti rövid összefoglalónál jóval szerteágazóbbak, s talán a pszichológiai kötetnél is érzékletesebb, részletesebb illusztrációkkal találkozhatunk a lapokon. Ráadásul, olykor még tesztelgethetjük is magunkat, ami új, játékos elemmel is gazdagította az olvasói élményt. Mutatok is egyet, ami engem például bosszantott, mert ez alapján kb. 168 cm-nek kellene lennem (180 cm vagyok). Teszteljétek, ha van rá módotok, és írjátok meg nekem, hogy nálatok stimmel-e (a családomat és a barátaimat már végigzaklattam, a hány centi vagy te és a szüleid kérdéssel, úgyhogy ti jöttök :D)

A fenti fejezetes áttekintéssel azt is igyekeztem érzékeltetni, hogy a Mindent az emberi testről számomra sokkal logikusabb, átgondoltabb szerkesztésűnek bizonyult, koncepcióját tekintve – noha hihetetlenül széles spektrumot ölel fel – mégis egyértelmű témavezetésű. A pszichológiás kötetnél is írtam, de itt talán még hatványozottabban úgy gondolom, hogy azok a fiatalok (vagy régebb óta fiatalok), akik egy picit is érdeklődnek aziránt, hogy mi is zajlik a testünkben, hogyan működünk, mindenképpen ismerkedjenek meg ezzel az ismeretterjesztő könyvvel. Sokszor éreztem azt, miközben lapozgattam a kötetet, hogy egy ilyen szemléletes, érthető és követhető biológia órára nagyon szívesen beülnék. Addig is marad az enciklopédia. Nagyon klassz, hogy ismét egyre több ilyen igényes kiadványt olvashatunk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése