2024. december 20., péntek

Hilde Susan Jægtnes: Én alapítottam az Egyesült Államokat

A 20. század előtti amerikai történelem és irodalom – ezt többször leírtam már – valahogy nagyon messze áll tőlem. Hiába tanultam, hiába olvastam, nagyon ritka alkalmak azok, amikor magával tud ragadni, amikor azt érzem, hogy beenged, hogy beengedem. Ennélfogva nem túl sokszor veszem rá magam, hogy amerikai történelmi fikciót válasszak.

Hilde Susan Jægtnes: Én alapítottam az Egyesült Államokat
Cser Kiadó, 2024, 432 oldal
Fordította: Patat Bence
Csillagérték: 8

Mi lehet a távolság oka? Nem a fizikai, persze. Talán a szabadság nagyon szabad értelmezése egy olyan társadalomtól, melynek történelmétől a rabszolgaság nem elválasztható. Talán a felvezetések, ahogy a tanáraim egykor elkezdtek az amerikai történelemről beszélni? Fogalmam sincs. Mindenesetre Hilde Susan Jægtnes könyvének fülszövege elég ígéretesnek tűnt ahhoz, hogy az idei próbát ezzel a kötettel tegyem.



A függetlenségi háború okait, ütközeteit és mindennek végeredményét, az Amerikai Egyesült Államok megalapítását és talán még néhány tételt a Függetlenségi Nyilatkozatból minden diák legalább egyszer végigzongorázza a közoktatásban eltöltött évei alatt. Hogy ezeken felül megmarad-e még valami, vagy ez megmarad-e egyáltalán, az már más kérdés. Engem mindig sokkal inkább foglalkoztatott az emberi oldal, mint a helyszínek és évszámok felsorakozása, a száraz tények. A Hamilton-sztori pedig olyannyira ezt adta, amire egyáltalán nem számítottam. A szó legjobb értelmében.

Alexander Hamilton John Trumbull festményén
Az elbeszélés egy 1824-ben játszódó prológussal kezdődik, melyben Lafayette és George Washington manhattani látogatásának lehetünk részesei. Lafayette mindenképpen látogatást akar tenni egy bizonyos helyen és találkozni szeretne egy titokzatos nővel. A jelenet itt szertefoszlik, s visszarévedünk 1768-ba. Az életrajzi regény Alexander Hamilton gyermekkorába vezeti az olvasót. A tizennégy éves fiú egy dán rabszolgakörnyéken él anyjával és bátyjával Jamesszel. A fiúk törvénytelen gyermekek, anyjuk egyedül neveli őket, mindent saját maga épített fel családja számára, miután a gyerekek apja elhagyta őket. A nő azonban sárgaságban elhuny, a fiúk kiszolgáltatva folytatják életüket. Ugyan nagybátyjuk, Peter befogadja őket, annak halálát követően a két fiúi valóban magára marad. Alexander már ekkoriban is hatalmas tudásszomjjal, olvasottsággal és mindenről határozott véleménnyel rendelkezik. Munkát vállalva, pártfogóra és támogatókra lel, akik segítik egyetemi tanulmányait is. Egy újabb snittel érkezünk meg a polgárháború éveibe, melynek során Hamilton befolyásos szereppel bír. A függetlenséget kivívva ő lesz az USA pénzügyminisztere, arca a tízdolláros bankón is látható. Halála 49 éves korában egy politikai párbaj során érte.

A Hamilton-sztori legizgalmasabb eleme nem merül ki a fordulatos életút bemutatásában, a váltott elbeszélős szerkezet által ugyanis minden olyan személy hangot kap, aki szorosan vagy lazábban kapcsolódik Alexander Hamiltonhoz. Ezáltal pedig valóban az emberi, személyes megélés kapja a főszerepet. Maga az elbeszélői stílus nem változik (és ezt a számos nézőpont miatt nagyon jól határozta meg a szerző), így olykor kicsit hosszabb időbe telik, hogy kinek a szemüvegén keresztül szemléljük az eseményeket. Ez azonban egyáltalán nem zavaró, nem okoz félreértéseket vagy nehézséget. Mindehhez pedig hozzáadódik, hogy Jægtnes leírásai – vagy talán inkább kinagyított életképei, jelenetei – képszerűek, könnyen befogadhatóak. Számomra ez volt a regény legnagyobb élménye, amiért végül örülök, hogy 2024-ben ezt a történelmi fikciót választottam a 20. század előtti amerikai történelemben való elmerülésre és egy igazán izgalmas történelmi figura megismerésére.



Blogturné Klub


Vajon hogyan válhat egy elárvult, szegény sorsú fiú a világ egyik legmeghatározóbb országának kulcsfigurájává? Hilde Susan Jægtnes Én ​alapítottam az Egyesült Államokat című, történelmi fikciója Alexander Hamilton életét meséli el nekünk, aki az USA első pénzügyminisztereként meghatározó szerepet töltött be az ország hatalmának megszilárdításában. Tartsatok három bloggerünkkel a négy állomáson keresztül, ismerjétek meg a történelem egy izgalmas szeletét, és nyerjétek meg a Cser Kiadó által felajánlott példányt!




A turné állomásai


12.15. Könyv és más - Extra
12.17. Könyv és más
12.19. Szembetűnő
12.21. Spirit Bliss Sárga könyves út


Nyereményjáték



Mostani nyereményjátékunkban a Cser Kiadó további kötetei után nyomozunk! Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

„Az emberi elme már csak ilyen. Ha bántanak gyerekkorodban, te is bántani fogod magad. A gondolataiddal, a kételyeiddel, a döntéseiddel és a választásaiddal. És önkéntelenül azt az embert keresed mindenkiben, aki megsebzett.”

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése