2025. február 12., szerda

Nemes Nagy Ágnes: A titkos út; Az aranyecset és más mesék

Egy picit messziről fogok kezdeni – mint ahogyan az nem áll tőlem túlságosan távol. A mesterképzésen írt szakdolgozatomban a magyar irodalomtanítás női szempontjairól írtam. Ehhez megvizsgáltam az akkor érvényen alaptantervet, kerettantervet és két tankönyvet is. Nem meglepő módon, nem igazán találtam bennük női tartalmakat.


Nemes Nagy Ágnes: A titkos út
Móra Könyvkiadó, 2023, 96 oldal
Illusztrálta: Szabó Imola Julianna
Csillagérték: 9


Nemes Nagy Ágnes: Az aranyecset és más mesék
Móra Könyvkiadó, 2024, 104 oldal
Illusztrálta: Szabó Imola Julianna
Csillagérték: 9

Az akkori Nemzeti Alaptanterv a 97 megismerésre ajánlott szerző között három írónőt említett meg, közülük egy a kerettantervig már nem jutott el. A kerettantervben két magyar női szerző, Szabó Magda és Nemes Nagy Ágnes szerepelt. Legnagyobb megdöbbenésemre, a Nemes Nagy Ágnessel foglalkozó tankönyvi lecke a „legférfiasabb költőnő” címet viselte. Hát, így juthat be valaki a gimnáziumi törzsanyagba.



Ebből adódóan és a Móra Könyvkiadó szerintem példaértékű elköteleződése a hasonló, talán kissé háttérbe szorult szerzők munkáinak kiadása mellett volt az a két indikátor, ami A titkos út és Az aranyecset és más mesék kötetek felé húzott. Az első könyvet inkább a fiatalabb, óvodás korosztály számára szerkesztette Ferencz Győző, míg a második a már olvasni tanuló, nagyobbacska gyerekek számára lehet inkább izgalmas (nem kizárva őket az első könyv megismeréséből sem). 

A szerkesztés tekintetében a fő különbség így talán abban áll, hogy A titkos út fókuszvonalát a dallamos, ritmikus és olykor rigmusszerű versek és verses mesék vezetik, ezek túlsúlya meghatározó. A nyelvezet a gyerekek világához illeszkedik, olykor ők maguk is válaszolhatnak a versrímekre – ilyen például a Barátaink a ház körül című verses mese, amit élénken el tudok képzelni egy óvodai foglalkozáson is. A versek, versikék témája egyébként is a körülöttünk lévő világ felfedezésére, a természet megismerésére, a játékosságra, a pajkosságra összpontosul, de néhány hosszabb mesét, történetet is magában foglal. A kötet talán legismertebb darabja a Tavaszi felhők, melyet nagyon sokan az Oscar-díjas Mindenki című rövidfilmből ismerhetünk, vagy eleveníthettünk fel.

Az aranyecset és más mesék az eddig említettek mellett abban különbözik a titkos úttól, hogy nem csupán a tematikáját illetően van nagyobb koherencia a kiadvány egésze között, hanem magában a történetekben és versekben is. Ami elősként eszembe jutott, hogy mintha Szádeli kalandregénye lenne ez a könyv, az ő történetét, életének epizódjait és szereplőit ismerhetjük meg és követhetjük végig, hol összefüggő, prózai formába, hol verses mesébe öntve. Számomra mindkét könyv izgalmas utazás volt – nyilván egy hosszabb szakaszban végigvenni ezeket az írásokat sokkal nagyobb élményfaktor.

Ahogy írtam is, óvodai foglalkozásokon teljes mértékben el tudom képzelni A titkos út becsempészését, néhány hosszabb-rövidebb verses mese elsajátítását, vagy témafelvetésként a természet, az állatok megismerése kapcsán. Az aranyecsetet pedig általános iskolában lehet bevetésre alkalmazni. A kérdés talán picit abban is áll, hogy a gyerekek számára mennyiben befogadhatóak ezek a költemények – én hiszem, hogy jól adagolva abszolút. A befogadást egyébként mesterien segítik Szabó Imola Julianna rajzai, illusztrációi, melyek külön élményt jelentenek a könyvek lapozása, a történetek és versek olvasása, követése közben.



Blogt
urné Klub



A Móra Könyvkiadó két csodaszép kiadásban hozta el nekünk Nemes Nagy Ágnes történeteit, meséit és verseit. A titkos út mesékkel és versekkel várja a kicsiket, míg Az aranyecset és más mesék a kicsivel nagyobbakat hívja utazásra a gyerekversek világába. A Blogturné Klub négy bloggere egy közös turnéban mutatja be a két könyvet. Tartsatok velünk, és a turné végén az egyik könyvet meg is nyerhetitek.



A turné állomásai


02.12. Szembetűnő

02.14. Veronika's Reader Feeder
02.16. Kitablar
02.18. Könyv és más


Nyereményjáték



A két kötet blogturnéjának nyereményjátékán a kiadványok beleolvasói lehetnek segítségetekre. Minden állomáson találtok egy-egy vers- vagy történetrészletet a könyvek valamelyikéből. A feladatotok, hogy a vers címét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

Kicsi bárány és nagy juh,
szép bundája tiszta gyapjú. Me-e-e!

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése