2025. február 2., vasárnap

Fekete István: Tüskevár

Fekete István történetei észrevétlenül ivódnak az olvasmányműveltségünkbe – ez az, amit két könyv sorjában olvasása után megállapítottam. Persze, talán a két legismertebbel kezdtem. Vuk és Tüskevár. A gyermekkor és az ifjúkor. S hogy mindjárt egy beismeréssel kezdjek: „ifjúként” egyáltalán nem szerettem a Tüskevárt.

Fekete István: Tüskevár
Móra Könyvkiadó, 2024, 366 oldal
Csillagérték: 9

Tutajos, Matula bácsi és a többiek kalandjait nem igazán éreztem magamhoz közel. Fiúkról szóltak, velük történhettek izgalmas vagy suta dolgok, miközben én apukámmal jártam pecázni, a dédi papához a górén játszani vagy a papámmal traktorozni. Ne értsetek félre, szerintem nem voltam „fiús lány”, de nem éreztem és soha nem is éreztették velem kicsiként, hogy a hagyományosan fiús dolgokhoz nekem semmi közöm.



A Tüskevár olvasásakor (amennyit hajlandó voltam belőle akkoriban elolvasni, mikor kötelező volt) persze a fentieket nem tudtam így megfogalmazni, egyszerűen csak munkálkodott bennem egy érzés, hogy valami nem kerek. Azt hiszem, hogy ehhez a könyvhöz amiatt kellett megérni, hogy már ne legyek érintett és hogy megértsem azt is, hogy az apukám miért szereti annyira ezt a történetet. Persze, ez utóbbit talán mindig is értettem.

Felnőttként olvasni a könyvet számomra sokkal nagyobb élmény volt. A nyitóképek, a nyári szünet előtti utolsó tanórák, mikor mindenki – legalábbis a legtöbben – igyekszik behozni, amit egy teljes éven keresztül elmulasztott, mikor az utolsó pillanatokban dőlnek el a fontosnak hitt dolgok…nyugodt nosztalgiával töltöttek el. A téli hűvösben is átjárt június melengető szellője, a nyár ígérete. A matekórákkal kapcsolatban mára csak a nosztalgia maradt, a nyár ígérete viszont végigkísér. Ennek hangulatában kerekedtem fel Tutajossal a Kis-Balaton felé, ahol a jól ismert kalandok vártak. A történetet, hogy Tutajos kikkel és hogyan tölti a nyári szünidőt, nem is szeretném bővebben elmesélni, hiszen akárhogy is: ezek a sztorik tényleg akkor is velünk vannak, ha nem olvastuk a könyvet. Az – különösen a Vuk olvasása után – megnyugtató volt számomra, hogy az adaptációk kevéssé tértek el az eredeti műtől (és ez most inkább az eredeti mű dicsérete). 

Az elbeszélés olvasmányos, nosztalgikus. Az illusztrációkat – melyek Szecskó Tamás munkái – nagyon szerettem, és mindig izgalommal vártam, hogy melyik jelenet kerül megörökítésre, A hangulatuk számomra abszolút megidézték és erősítették a kötet hangulatát. Maga a könyv számomra a gyermekkor azon környezetét idézte fel leginkább, melyben jó felnőni. A természetközeliséget, a szabályok és szeretve nevelés különös elegyét, a szertelenséget – egy olyan gyermekkor képét, ami igazi, emberközeli élményekről szól. A végén kiderül, hogy a Tüskevár kihozta a szentimentalista oldalam. De valahogy tényleg így van. Ha visszagondolok, nem is annyira baj, hogy a könyvből gyerekként mint olvasó kimaradtam, ha bizonyos elemeit inkább megélhettem. Mondjuk, nyaranta még mindig gyakran megtréfál a melengetőnek hitt napsütés.


Blogt
urné Klub


1900. január 25-én született Fekete István, József Attila-díjas magyar író, akit gyerekkorunktól kezdve számos ifjúsági könyv és állattörténet írójaként kíséri olvasói utunkat. A Blogturné Klub három bloggere az író születésének 125. évfordulója alkalmából nagyszabású turnéra indul a szerző könyveivel. Tartsatok velünk, s a turné végén megnyerhetitek a turnéban résztvevő könyvek egyikét a Móra Könyvkiadó jóvoltából.





A turné állomásai



01.26. Szembetűnő
 (Vuk)
01.29. Spirit Bliss Sárga könyves út 
(Vuk)
01.31. Szembetűnő 
(Tüskevár)
02.04. Spirit Bliss Sárga könyves út 
(A koppányi aga testamentuma)
02.06. Szembetűnő 
(Csí és más elbeszélések)
02.10. Szembetűnő
 (Hú)
02.14. Könyv és más 
(Éjféli harangszó)
02.18. Spirit Bliss Sárga könyves út 
(Tüskevár)
02.22. Spirit Bliss Sárga könyves út 
(Téli berek)


Nyereményjáték



A turné minden állomásán találtok egy-egy kérdést Fekete István műveivel kapcsolatban, ami vonatkozhat egy adott mű történetére, keletkezésére, de akár arra is, hogy milyen állatot takar egy-egy elnevezés. A helyes választ írjátok a Rafflecopter megfelelő sorába!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

Melyik évben jelent meg először Fekete István életrajzi regénye, a Ballagó idő?

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése