2024. október 29., kedd

Babageometria, Katica, Méhecske és Cuki kölykök

A Móra Könyvkiadó jóvoltából ismét egy fantasztikus kalandra indulunk a blogon, ugyanis most elsősorban a kiadó három év alatti, illetve óvodás gyerekeknek szóló kiadványai közül szemezgetünk és egy nagyszabású blogturné keretén belül összesen tíz könyvre is sort kerítek. 
Egy alkalommal több kötetről is olvashattok, így maga a bejegyzés formátuma kissé eltér majd a megszokottól, viszont igyekeztem úgy összefésülni a csokrokat, hogy azok valamiféle tematikus blokk köré épüljenek. Ennek mentén, elsőkörben négy lapozó hoztam. A Barátunk a természet sorozat Katica és Méhecske részét, a Babageometria Színvilág részét, illetve a Sorakozó! sorozat Cuki kölykök darabkáját. Indul a mandula!

Nagy Diána: Színvilág
Sorozat: Babageometria
Móra Könyvkiadó, 2024, 18 oldal
Csillagérték: 9

A Babageometria talán az egyetlen olyan könyv, melynek célközönsége tényleg a legkisebb, az olvasástól a legtávolabb eső korosztály, illetve – nyilván – az ő szüleik. Egészen banális a választásom oka, hogy Nagy Diána sorozatából miért épp erre esett a választásom. Ahogy a borítóra pillantottam, eszembe jutott a Bridget Jones azon jelenete, mikor Jack szakszerűen ecseteli, hogy miért festi fekete-fehérre a babaszobát…és igen, azóta azért valamelyest persze többet olvastam arról, hogy a színérzékelés mennyire korán érkezik meg a babák mindennapjaiba, s hogy ezek a kiadványok hogyan stimulálhatják a vizuális érzékelést. A Színvilág struktúrája pedig nagyrészt ehhez a tudásanyaghoz nyúl. 

Az első oldalak sokkal kontrasztosabbak, elsősorban a fekete és fehér alakzatok dominálnak, és persze a geometriai formák, s ezek közül is a háromszögek. A lapokkal előrehaladva ezek a háromszögek egyre nagyobbak, dominánsként pedig bekúszik egy harmadik szín, a piros. Ez sem véletlen, hiszen a babák fejlődése szempontjából szintén ez az a szín, ami – a másik kettő mellett – markánsan megjelenik. A háromszögek mellett egyre több és színes alakzat jelenik meg, már felfedezhetünk házikót, kiskutyát – tehát elsősorban olyan alakokat, melyek a való világ és a mesekönyvek hasábjain is az elsők között bukkannak fel a babák életében. A kiadvány nagy erénye, hogy viszonylag könnyű, a lapjai vastagok, strapabírók és lekerekítettek (kivéve a gerinc felől). Gyakorlati tapasztalatom ugyan nincs, viszont a babák fejlődésének figyelembe vételével a könyvecske alkalmas lehet, hogy a legapróbbak figyelmét lekösse, és hogy már a kezdetektől hasznosan tölthessék az idejüket egy könyv társaságában.

Méhecske
Sorozat: Barátunk a természet
Móra Könyvkiadó, 2023, 10 oldal
Fordította: Nagy Ágnes
Csillagérték: 9

Katica
Sorozat: Barátunk a természet
Móra Könyvkiadó, 2023, 10 oldal
Fordította: Nagy Ágnes
Csillagérték: 9

Szerettem volna olyan lapozókat is bevonni, melyek ugyan még nem igazán mesekönyvek, de aprócska ismeretet vagy történeteket adnak át, és mindenképpen van egy kis „izgalom” is a lapokon. Emiatt esett a választásom a Méhecske és a Katica könyvekre, melyek célközönségüket tekintve a három év körülieknek szólnak.

Mindkét kiadvány nagyon klassz ismeretforrás, ugyanis – ahogy a címből sejthetjük – a katicák és a méhecskék életét, a természet körforgásában játszott szerepüket, a táplálkozásukat, szaporodásukat, élőhelyüket mutatja be. Mindehhez rövidke magyarázatok és gazdag színvilággal ellátott illusztrációk, no és az „izgalom”, a forgatható objektumok társulnak. Így a gyerekek bekukkanthatnak egy kaptárba, vagy épp a kövek alatt leshetik meg a katicákat. A forgatás könnyű, és plusz feladatként, ábra jelöli a forgatás irányát. A színeket tekintve a kiadvány valóban gazdag, s ugyan a Katica esetében a piros és a zöld, a Méhecskénél a citromsárga és a kék dominál, ettől függetlenül a szivárvány minden színe megjelenik. A kötetek fenntartható anyagból készültek, a lapok vastagok, a lapélek lekerekítettek (kivéve a gerincnél). A könyvecskék alkalmasak az egyedüli lapozgatásra és játékra, de a korosztályból fakadóan már érdemes lehet a szöveges magyarázatokat felolvasni (vagy szabad beszéddel elmesélni). Mindkét könyvecske alkalmas lehet a természeti nevelés megalapozására és azoknak a „kultikus” élőlényeknek a megismerésére, melyekkel a mindennapokban és az óvodában is egészen biztosan találkoznak a gyerekek.

Cuki kölykök
Sorozat: Sorakozó!
Móra Könyvkiadó, 2024, 10 oldal
Illusztrálta: Deborah van de Leijgraaf
Csillagérték: 9

Talán nem is kell különösebben magyaráznom, hogy a mostani utolsó kiadványra miért böktem rá: iszonyat cuki! De hogy igazából mennyire az, csak akkor derült ki, mikor megérkezett hozzám. Az van ugyanis, hogy a cuki kölykök nemcsak a lapokon elevenednek meg, bizony képesek is elhagyni azokat!

A kiadvány a ház körül leggyakrabban megtalálható kölyköket veszi sorra: kiskutyák, cicák, hörcsögök, nyuszikák bukkannak elő lapról lapra, miközben minden oldal a bűvös „Ezt nézd, állatkert van a házunkban! Lefogadom, a környéken a legszínesebb csapat nálunk van.” felkiáltással indít. Ez egyébként első olvasatra nem annyira fülbemászó, de sejtésem szerint, ismételgetés kérdése, hogy klassz szállóigévé váljon egy kerti felfedező túra alkalmával. Az aktuális állatka felett mindig találunk egy-egy információt is vele kapcsolatban, például, hogy mit szeret csinálni, vagy mi a kedvenc étele. És itt jön a csavar: a kölykök képe kivehető a könyvből (ebben érdemes segíteni a gyerekeknek), ráadásul puzzle-darabokként akár az összeset egy láncba tudjuk rendezni. Ez több szempontból is jó mókának tűnik: egyrészt végigsorolhatjuk a gyerekekkel, hogy melyik kölyökről mit tudtunk meg, másfelől pedig ők maguk kereshetik meg az eredeti helyüket a könyvben. A lapok ennek a kiadványnak az esetében is vastagok, ami a kivehető képek miatt még különösen fontos. A könyvet kétéveseknek ajánlja a kiadó, ami szerintem helytálló, ráadásul tényleg nemcsak lapozóról, hanem foglalkoztatóról is beszélhetünk. Jó közös mókának ígérkezik!

Elsőként tehát lapozók világában tettünk kirándulást. A Móra kiadványainál általában megjegyzem, hogy jó kezekben vannak a gyerekek, így most sem tehetek másként. Nagyon izgalmas volt felnőttként, gyermek közelsége nélkül (a magamban rejtőzőt előhívni – nem kellett messze menni) átlapozni a könyvecskéket. Igyekeztem kidomborítani, hogy mire tudjuk „extraként” használni a lapozókat, de mindezeknek csak a kreativitás tud gátat szabni. A könyvek színvilága, kialakítása bababarát, viszont – annak ellenére, hogy tényleg nem használtam túl őket – mégis némi minőségromlás vehető észre a lapszéleken, ami picit meglepő számomra. Mindent egybevetve azonban elégedett vagyok és jó élmény volt külső szemlélőként is elmerülni a babák világában.


Blogturné Klub


A Móra Kiadóval együttműködve, a legkisebbekre is gondolván, nagyszabású turnéval készültünk, melyben szebbnél szebb interaktív és egyben készségfejlesztő könyveket mutatunk be számotokra. Tartsatok velünk, és nyerjétek meg a Móra Kiadó által felajánlott Bingó és az évszakok című mesekönyvet.



A turné állomásai



10.21. Milyen könyvet olvassak?
(Kicsi sárga méhecske, Kedves pajtások, Babageometria-színvilág)
10.22. Milyen könyvet olvassak? 
(Sorakozó! Cuki kölykök, Jaj, csak ki ne nyisd!, Méhecske, Katica)
10.23. Veronika's Reader Feeder
(Budapesti böngésző Brúnóval, Kis tudósok nagy könyve – Természet)
10.24. Könyv és más
(Babageometria, Kicsi sárga méhecske, Kedves pajtások)
10.25. Könyv és más
(Tavasz az erdőben, Állatok a vadonban, Éjszakai böngésző)
10.26. Milyen könyvet olvassak?
(Kukucskálj, keresgélj! Tavasz az erdőben, Kis tudósok nagy könyve - természet, Őszi böngésző)
10.27. Veronika's Reader Feeder
(Tavasz az erdőben,Jaj, csak ki ne nyisd, Babakönyvtár - Kicsi sárga méhecske)
10.28. Csak olvass!
(Babageometria-színvilág, Kicsi sárga méhecske, Állatok a vadonban)
10.29. Szembetűnő
(Katica, Méhecske, Babageometria, Sorakozó - Cuki kölykök)
10.30. Csak olvass!
(Katica, Méhecske, Sorakozó (Cuki kölykök és Járművek))
10.31. Csak olvass!
(Tavasz az erdőben, Pamacs a műhelyben, Pamacs az állatkertben)
11.01. Könyv és más
(Kis tudósok, Jaj, csak ki ne nyisd)
11.02. Szembetűnő
(Őszi böngésző, Éjszakai böngésző, Budapesti böngésző Brúnóval)
11.03. Szembetűnő
(Kis tudósok nagy könyve, Jaj, csak ki ne nyisd, Tavasz az erdőben)
11.04. Csak olvass!
(Kis tudósok nagy könyve, Budapesti böngésző Brúnóval)


Nyereményjáték



Játékunk során az állomásokon olyan híres mesehősökkel találkozhattok, amelyeket mára már sokan elfeledtek. A feladat az, hogy a Rafflecopter doboz megfelelő sorába beírjátok az adott blogon található rajzfilm nevét. Tartsatok velünk, és nyerjétek meg a Móra Kiadó által felajánlott Bingó és az évszakok című mesekönyvet.


(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:



a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése