A nő mosolya és az Álmaim
asszonya könyvek kedvelői nagy örömére, a Park Könyvkiadó jóvoltából
megérkezett hazánkba Nicolas Barreau harmadik könyve is, A világ végén
megtalálsz! A Blogturné Klub hat bloggere mutatja be Nektek a könyvet,
érdekességekkel, idézetekkel. Ha a turnéval tartotok, és részt vesztek a
nyereményjátékon, megnyerhetitek a Kiadó által felajánlott három nyereménykönyv
egyikét!
Nicolas Barreau: A világ végén megtalálsz
Eredeti megjelenés: 2008.
Hazai megjelenés: 2016.
Kiadó: Park Könyvkiadó
Fordította: Fodor Zsuzsa
Téma, műfaj: romantikus
Téma, műfaj: romantikus
Megrendelhető: ITT
Oldalszám: 244 oldal
Csillagérték: 6
Fülszöveg:
A nő mosolya és az Álmaim asszonya
után A világ végén megtalálsz a szerző harmadik, magyarul megjelenő könyve.
Egy fiatal galériatulajdonos egy nap
szerelmes levelet kap egy titokzatos hölgytől, aki Principessa néven írja alá a
leveleit. Ki lehet ő?
Habkönnyű szerelmi történet a szerző kedvenc színhelyén, Párizsban.
Német borító |
Nicolas Barreau történetei és világa régóta foglalkoztatja a fantáziám. A nő mosolya és az Álmaim asszonya is olyan varázslatos borítót kapott, ami igazán hívogató hangulatot áraszt magából. Nem ismertem a történeteket, hogy pontosan hogyan és miről ír a szerző. Sőt, tulajdonképpen azzal sem voltam tisztában, hogy a regények mögött egy francia harmincas-negyvenes évei környékén járó férfi, vagy egy hatvanas német női szerző áll-e? Igen, azt hiszem, immár tényleg elérkezett a pillanat, hogy utánajárjak Nicolas Barreau sikerének, a csodálatos borítók mögött rejtőző történeteknek. Talán kevésbé logikus módon, a szerzővel közös utam nem a legrégebbi, hanem a legfrissebb megjelent könyv elolvasásával kezdtem.
"Igen, elment az eszem. A lehető legkellemesebb módon ment el. Szabályosan eldobtam az agyam, szétcsúsztam, a szó szoros értelmében. Nemcsak én csúsztam szét, de körülöttem minden más is elkerült a régi helyéről. Minden új lett. Más. Egy tizenöt éves minden naivitásával és pátoszával felfedeztem, hogy már nem vagyok gyerek."
Spanyol borító |
A regény legelején rögtön visszarepülünk a múltba, hogy megismerjük a történet főhőse, Jean-Luc viszonyát a szerelemes levelekkel. Egy tizenöt éves fiú beleszeret az osztály legszebb lányába, érzelmeit pedig papíron tudatja a lánnyal. Tipikus szárnypróbálgatás, az egyik legjellemzőbb lezárással, és a fogadalommal, miszerint ifjú lovagunk többet bizony nem ír hasonló csacsiságot egyetlen leánynak sem.
"Előbb-utóbb mindenkinek megszakad a szíve,
de első alkalommal különösen fáj."
E rövid intermezzo után, melyre mindenképp szükségünk volt ahhoz, hogy picit is beleláthassunk és értelmezni tudjuk a már felnőtt Jean-Luc világát, már napjaink Párizsában járunk. Megint csak a tipikus jelzőt tudom használni. Jean-Luc éli a francia férfiak (sztereo)tipikus életét. A művészet, az irodalom, a kávéházak és francia éttermek, egyszóval a francia kulturális élet lüktető vérkeringésében találjuk magunkat, és a kortárs festészettel ismerkedünk...egészen belesimultam a környezetbe, de ahogy fel is készülhettem rá, a szerző bizony nem hagyott nagyon elkényelmesedni a francia hétköznapokban. Egy titokzatos levél mindent felborított...
Német borító |
"Szervezetem talán már hozzászokott a kevés alváshoz.
Hadjáratai alatt Napóleon is beérte nyamvadt öt órával, akkor én miért ne bírnám ki?
Hozzáállás kérdése az egész."
...még azt a sok-sok éve tett ígéretet is, miszerint Jean-Luc soha többé nem ír szerelmes levelet. A Principessával való levelezés egy igazi kalandos szerelmi történetté kerekedik. Bevallom, ezt a titokzatosságot néha-néha a végletekig feszítettnek éreztem, mindenesetre jó néhány vicces-mókás helyzetet is hozott magával az egyre fontosabbá váló levelezőtárs kilétének felderítése. Például, - ennyi spoiler engedtessék meg nekem - mikor Jean-Luckel karöltve magam is azt hittem, hogy az egykori szerelem, Lucille áll a háttérben.
"Talán nem úgy látjuk a legtöbb embert,
hogy közben nem látjuk őket?"
Olasz borító |
A fülszöveg nem hazudik, s valóban egy habkönnyű romantikus történettel van dolgunk. A szereplők számomra talán túlságosan is sematikusak, a szerző kevésbé foglalkozott jellemük kidolgozásával. A cselekményt és Párizs mindennapjait leginkább a sztereotípiák vezetik.
"...bármilyen csodálatos is, az emberi szem csak a dolgok felszínét képes megragadni. Szubjektív érzékelés által irányított tekintetünk átsiklik rajtuk, a valóságnak csak egy erősen korlátozott részét,
a sajátunkat látjuk, az elvárásainkból és tapasztalatainkból tevődik össze."
Pici hiányérzet egyelőre van bennem Barreau e regényét illetően, ugyanakkor továbbra sem vettem le a várólistámról a szerző két másik, már korábban említett könyvét. Sőt, igazából még kíváncsibb lettem. Mert igen-igen, többször használtam a "tipikus" jelzőt a cselekményre, de mindezekkel együtt A világ végén megtalálsz egy aranyos, kedves-romantikus történet, egy kis titokkal, egy kis nyomozással, sok-sok jó gondolattal, francia hétköznapokkal és életérzéssel, művészettel, és persze: szerelemmel.
Blogturné Klub
A turné állomásai
02.29. - Deszy könyvajánlója
03.02. - Zakkant olvas
03.04. - Szembetűnő
03.06. - Dreamworld
03.08. - MFKata gondolatai
03.10. - Insane Life
Nyereményjáték
Nicolas Barreau A világ végén megtalálsz c. regényében is a csodálatos Párizsba kalauzol bennünket, ráadásul a modern francia művészetbe is betekintést nyerhetünk. A turné nyereményjátékán egy kis művészettörténeti barangolásra hívunk Titeket. Minden állomáson találtok egy rövid információt egy-egy francia alkotóról (természetesen, az irodalom sem maradhat ki). A feladatotok, hogy az információk alapján kitaláljátok, kiről van szó, és nevét beírjátok a rafflecopter megfelelő sorába!
Figyelem! A nyereményjátékon csak a minden állomáson helyen válaszolók vesznek részt! A sorsolást követően a nyerteseket e-mailben értesítjük. Kérjük, hogy levelünkre 72 órán belül válaszoljatok, ellenkező esetben újrasorsolunk. A Kiadó csak magyarországi címre postáz.
A feladvány:
19. századi francia író, egyben a tudományos-fantasztikus irodalom korszakalkotó alakja. A könyveiben említett száznyolc terv és találmány döntő többségét mára már megvalósították. Kiemelkedő művei között szerepel például a Nyolcvan nap alatt a Föld körül, a Nemo kapitány, az Utazás a Föld középpontja felé.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése