2024. november 9., szombat

Thiago de Moraes: Mítoszok atlasza

A mondák és a mitológia világa kíváncsisággal tölt el. Nem vagyok éppen rajongója, s az idén A világ legszebb mondái kapcsán már hosszabban is kifejtettem a véleményem a mondák közoktatásban berögzített szerepéről, mely azóta is nagyban meghatározza a kapcsolatom, az érdeklődésem és a hiányosságérzékelésem a mondavilághoz. 


Thiago de Moraes: Mítoszok atlasza
Móra Könyvkiadó, 2020, 92 oldal
Fordította: Zsuppán András
Csillagérték: 10

De nem adom fel, amit mi sem bizonyíthatna jobban, mint a Thiago de Moraes által jegyzett Mítoszok atlasza című grandiózus kiadvány, mely a Móra Könyvkiadó gondozásában jelent meg, s mely megérkezésétől kezdve a várólistapakkom egyik legékesebb darabja volt.



Mivel rövid időn belül két hasonló témájú/fókuszú kiadványt is forgattam, így elkerülhetetlen az összehasonlítás is, viszont nem szeretném, ha ez átszőné a Mítoszok atlaszáról szóló bejegyzést. Szóval, gyorsan az elején leszögezem, hogy minden, amit A világ legszebb mondáiban hiányoltam, az itt hatványozottan megoldásra lelt. Ennek kibontásához pedig rögtön lapozzuk is fel a meglehetősen termetes, keményfedeles atlaszt. Egyébként picit tényleg egy iskolai atlaszélményem derengett fel a kiadványról. Első blikkre. Ugyanis, ha közelebbről megvizslatjuk, szórakoztató és informatív könyvről van szó. Az első oldalakon olyan érzésem volt, mintha a szerző beinvitált és köszöntött volna a lapokon. Az első duplaoldalon kitárul a világ és elhelyezésre kerül tizenkét mitológiai környezet, amit – sejthetően – megismerhetünk a továbbiakban. Az Útmutató pedig gyakorlatilag minden olyan tanáccsal, kiegészítő információval ellát minket, melynek segítségével a legnagyobb haszonnal és kikapcsolódással lépdelhetünk mítoszról mítoszra.

Összesen tehát tizenkét mitikus világba nyerhetünk betekintést, melyek a következők: az észak. amerikai indián világ, az azték világ, a joruba világ, a janomami világ, az ír világ, a görög világ, az északi világ, a szláv világ, az egyiptomi világ, a hindu világ, a japán világ és a polinéz világ. Klasszikus tartalomjegyzéket nem találunk a kötetben, de a fentebb említett, első kétoldalas térképen könnyen átnavigálhatunk az éppen megismerni kívánt mitikus világra. A térképen grafika és oldaljelölés is a segítségünkre van. Minden mitikus világ azonos tematika mentén kerül bemutatásra. Elsőként alapvető információkat közöl a szerző az adott világról, annak hiedelemvilágáról, világlátásáról és természetesen a mítoszairól. Ezt követően következik a térkép, mely minden esetben duplaoldalon (hol vertikálisan, hol horizontálisan) rajzolódik ki. A térképek minden esetben rendkívül informatívak, találunk rajta istenségeket, meghatározó szimbólumokat és általában szöveges kiegészítést is. A fejezetek harmadik eleme a legendák és mesék közlése, melyekhez rendszerint szintén találunk kiegészítő információkat. Az én kedvencem egyébként jelenleg a Vaszilisza és a csodatevő bábu. A negyedik és egyben fejezetzáró rész a különleges lények és tárgyak oldala, ahol a legfélelmetesebb vagy épp legriasztóbb lényeket, szörnyeket találhatjuk.

A Mítoszok atlasza nagyon igényes kiadvány. A szerző a könyv elején rögzíti az összeállítás szempontjait, célját, személyes motivációit, így pontosan tudhatjuk, hogy mire számíthatunk, minek mi a célja az oldalakon. A jelzések által egyszerűen navigálhatunk az információk között. A mitikus világok kiválasztása nyilván szubjektív, viszont szépen lefedik a golyóbist. Izgalmas utazás megismerkedni azzal, hogy az egyes világok milyen magyarázatot találtak az életre, hogyan látták a világot és annak berendezkedését, mihez viszonyítottak és mindez hogyan befolyásolta a világról alkotott szemléletüket. A grafika zseniális, egyedi. A szövegezés átlátható, könnyen érthető, nem magyaráz túl. Szóval, ha van olyan általános iskolás gyerkőc, aki egy picit is érdeklődik a mitikus világok iránt, ennél tökéletesebb ajándékkal aligha lephetnénk meg.




Blogturné Klub


A Móra Kiadó jóvoltából egy gyönyörű, a mítoszokról szóló atlaszt tarthatunk a kezünkben, amiből megtudhatjuk, hogy a különböző népek, miként képzelték a világ felépítését, milyen érdekes mitológiai történeteik, legendáik vannak, és egyéb érdekességeket. Ezúttal négy bloggerünkkel csodálhatjátok meg ezt a kötetet, és a turné végén természetesen ti is nyerhettek egy példányt a könyvből.




A turné állomásai



11. 07. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 08. Könyv és más
11. 09. Szembetűnő
11. 10. Veronika’s Reader Feeder


Nyereményjáték



Ezúttal mitológiával kapcsolatos kérdésekre kell felelnetek. Írjátok be a helyes válaszok betűjelét a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

Mik a teknősbéka alakjában megjelenő ikaik?
a.) védelmező házi szellemek
b.) rettentő veszedelmes vízi szellemek
c.) mesés gazdagságot adó erdei szellemek
d.) az erdők és hegyek szeszélyes szellemei

a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése