2018-ban annyi és olyan sokféle dolog történt, amit nehéz lenne röviden összefoglalni. Szokás mondani, hogy "ha valaki ezt mondja nekem pár éve, biztos kinevetem...", és velem is nagyon sok tekintetben történtek ilyenek, elsősorban az egyetemi életemben (kutatói pályámon?). Ha például nekem szegezik az alap/mesterképzés idején, hogy szeretni fogom az egyetemet, nyilván nem hiszem el, viszont a doktori képzésben pont ez történik. Szeretem, amit csinálok, és szeretem, ami körülvesz. Ehhez mindenképpen kellenek olyan fantasztikus emberek, akik egyrészt már korábban is mellettem álltak, és kellenek azok az új barátok és ismeretségek, akiket a PhD-nek köszönhetek. 2018-ban a júniusi komplex vizsga és az az utáni időszak kicsit megtorpantotta az olvasmánylistám bővülését és a blog aktivitását is, ha nem is közvetlenül, de közvetetten mindenképp. Persze, egy csomó szakirodalommal viszont bővítette, amit alapvetően nem bánok, mert rengeteg hasznos ismerettel gazdagodtam, még ha nem is a neveléstörténet terén, de ott is hasznosíthatóan.
Így - idén is a Molyra támaszkodva - végül 80 könyvet olvastam, ami kereken 46 tétellel kevesebb, mint a 2017-es, s ami nagyjából 25-26 ezer oldalt jelent (szemben a 2017-es 40-41 ezer oldallal). Ezek az adatok igazából kevésbé relevánsak, hiszen sok olyan tanulmány került elém, ami nem rögzített....meg egyébként is: ezek csak számok. Ami sokkal fontosabb, hogy végre tudok nemet mondani könyves/blogos felkérésekre, a 2018-as listám már sokkal válogatottabb, s lassan befejezek egy olyan kirándulást, amit az utóbbi időben már egyáltalán nem élveztem. Nyugodt szívvel engedem el szerzők és bizonyos műfajok kezét, és hívom vissza azokat, akik/melyek korábban boldogságot okoztak. Ezzel a belső barangolással sajnos az is járt, hogy alig-alig született bejegyzés, de - ahogy egy korábbi posztban írtam - bízom benne, hogy ez az időszak elmúlik, mert a blogot továbbra is nagyon szeretem. E kellően - és kéretlenül - hosszú felvezetés után térjünk is át a gálára! Jó szórakozást!
AZ ÉV FELFEDEZETTJE
(Park Könyvkiadó)
(Kossuth Kiadó)
(Animus Kiadó)
Antoine Laurain |
A LEGJOBB ÖNÉLETRAJZI/ÉLETRAJZI KÖNYV
(Cartaphilus Kiadó, 2017)
(Kossuth Kiadó, 2018)
(Kossuth Kiadó, 2018)
@szembetuno_blog |
Az egyik legerősebb vonal 2018-ban az életrajzi-önéletrajzi könyvek tábora volt. Jó néhánnyal sikerült megismerkednem, így nem volt egyszerű dolgom a három - számomra - legerősebb megnevezésében. Barbara Leaming könyve kicsit billegett az életrajzi és a dokumentumregény között, nem igazán volt egyértelmű, hogy a szerző milyen szempontból is szeretne hozzáfogni Jackie életéhez, és sajnos erre a magyar cím is rásegített. Számomra a 20. század közepének amerikai leányneveléséről szóló fejezetek voltak igazán lebilincselőek, hiszen egy igen ismert nő életébe pillantva nyerhetünk betekintést a korszak nőideáljába. Michelle Marly megmutatta, miért is kedvelem az életrajzi regényeket. Coco Chanel élettörténete - a számos könyves/filmes feldolgozás ellenére - nem egyértelmű, a hiányos/egymásnak ellentmondó elemeket viszont Marly lebilincselő stílusban hidalja át, ügyelve a korszak társadalmi életének, a Chanelt körülvevő miliő érzékletes bemutatására. S itt van Brigitte Bardot életrajzi könyve, ami érzelmi szempontból nagyjából ugyanannyira megterhelő, mint amennyire felemelő. Nem sok mindent tudtam Bardot-ról, azonkívül persze, hogy a 20. század közepének szexszimbóluma volt, épp ezért volt különösen tanulságos olvasmány egy olyan ember történetét olvasni, aki jó ügy, az állatvédelem mellett áll ki, és a kötettel valamiféle emléket és példát is állított.
A LEGJOBB MESEKÖNYV
(Móra Kiadó 2017)
(Naphegy Kiadó, 2018)
(Kolibri Kiadó, 2018)
Olyan fordulat következett be a 2018-as olvasmányaimban, miszerint az ifjúsági (és young adult) regények kategória gyakorlatilag elvesztette létjogosultságát. Egyedül Rosemarie Eichinger: Esznek-e a halottak epertortát? c. könyvét tudnám kiemelni. Abszolút pozitív lépésnek tartom, hogy a young adult kezét nagyrészt el tudtam engedni, melyben nagy szerepe van Varga Bea: A siker tintája c. könyvének is. Az értékes ifjúsági könyvekre természetesen továbbra is nyitott vagyok, de 2018-ban egyértelműen inkább a mesekönyvek varázsoltak el. Olyannyira, hogy többször is át kellett futnom, kiket is szeretnék a legjobbak közé tenni. A Mickey egér visszahozta a gyerekkoromat, gyermeki izgalommal bontottam ki a csomagot, melyben a kötet lapult, rögtön felolvastam egy mesét a szüleimnek (true story), és mikor egyedül olvastam végig a meséket, még kakaót is készítettem a teljesebb élményhez. Kertész Edina Hugonnai Vilmáról írt meséje kissé eszményi képet fest az első magyar orvosnő életéről, viszont nagyon klassz dolognak tartom, hogy elindultunk ebbe az irányba (is) a hazai gyermekirodalomban. Az Esti mesék lázadó lányoknak pedig maga a példa. Olyan válogatás, amivel kapcsolatban egyrészt sajnálatomat fejezem ki, hogy 20 éve még nem létez(het)ett, és örülök, hogy korunk kis -és nagylányai megismerkedhetnek ezekkel a történetekkel. Muszáj győztest megneveznem?
@szembetuno_blog |
A LEGJOBB KRIMI, THRILLER
(Jelenkor Kiadó, 2018)
(Insomnia Könyvek, 2018)
@szembetuno_blog |
A LEGJOBB FEMINISTA, NŐTÖRTÉNETI KÖNYVEK
Scarlett Curtis: Egy feminista nem jár rózsaszínben
(Menő Könyvek, 2018)
Podhorányi Zsolt: Dámák a kastélyban
(Kossuth Kiadó, 2018)
Borgos Anna: Holnaplányok
(Kossuth Kiadó, 2018)
(Menő Könyvek, 2018)
Podhorányi Zsolt: Dámák a kastélyban
(Kossuth Kiadó, 2018)
Borgos Anna: Holnaplányok
(Kossuth Kiadó, 2018)
@szembetuno_blog |
Köszönet
2018-ban nem lehet panaszom az olvasmányaimra, hiszen zömmel jó választásnak bizonyultak. Nagyon klassz érzés lezárni a young adult és new adult világában tett kirándulásom, ami persze nem jelenti a zsánertől való teljes elfordulásom, de ha választanom kell, ismét a szépirodalmat és a klasszikus olvasmányokat fogom előnyben részesíteni. Meglátjuk, mit hoz a '19-es év. Mindazonáltal úgy hiszem, hogy szükséges volt ez a hosszú kirándulás, és nagyon hálás vagyok a kiadóknak, bloggertársaknak és természetesen nektek, hogy végig követtétek ezt a kiruccanást. Szeretném most is megköszönni egész éves figyelmeteket. 2018-ban elértük a félmilliós látogatottságot, melyet reményeim szerint, közösen tovább gyarapíthatunk 2019-ben. Továbbá szeretném megköszönni a következő kiadóknak és munkatársaiknak a több éve tartó bizalmat és együttműködést: Libri Könyvkiadó (Bookline Könyvek, Insomnia Könyvek, Kolibri Kiadó, Libri Kiadó és Park Könyvkiadó), Líra (Athenaeum, General Press Kiadó, Menő Könyvek), Könyvmolyképző Kiadó, Maxim Könyvkiadó, Cartaphilus Könyvkiadó, Alexandra Kiadó, Fumax Kiadó és az új, sikeres együttműködés reményében: Kossuth Kiadói Csoport (Kossuth Kiadó, Naphegy Kiadó, Noran Libro Kiadó).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése