Szembetűnő

Információ

Szem

Betű

Kiadói sorozatok

Kedvenc sorozatok

2024. november 3., vasárnap

Őszi böngésző, Éjszakai böngésző és Budapesti böngésző Brúnóval

A Móra Könyvkiadó legapróbbaknak szóló könyvei blogturnéjának apropóján mindenképpen szerettem volna egy olyan állomást, melynek során a kiadó böngészőire vetül a fő figyelem. Annál is inkább, mert idén már három szuper darabkájára leltem ezeknek a száz és egyféle módon alkalmazható kiadványoknak. Felnőttként is nagy élmény volt számomra a Pierre, a labirintusnyomozó első három részének megismerése és végigböngészése, a mostani választásaimmal azonban azt gondoltam, hogy – bár előbbi is kiváló választás lehet – inkább az egészen fiatal könyvforgatóknak lehet izgalmas játék.

Rotraut Susanne Berner: Őszi böngésző
Sorozat: Évszakos böngésző
Móra Könyvkiadó, 2021, 14 oldal
Csillagérték: 9

Rotraut Susanne Berner: Éjszakai böngésző
Sorozat: Évszakos böngésző
Móra Könyvkiadó, 2022, 16 oldal
Csillagérték: 9

Első körben Rotraut Susanne Berner tematikus böngészőit vettem kezembe. Alapvetően azért választottam egyszerre kettőt is ebből a sorozatból, hogy legyen összehasonlítási alapom (és az ősz meg az éjszaka fogott meg első körben), de végül csak mindkét kötetet végiglapozva bizonyosodtam meg róla, hogy – mint felhasználó és mint ajánló is – jól döntöttem. Mindkét böngésző világa ugyanis teljesen egyezik, mindkettő Nekeresdfalva lakóinak életébe enged betekintést, de a mesét és a kalandokat maga a könyvforgató írhatja. 

Mint a böngészőkkel mostanában ismerkedő, ez egy újabb koncepció volt számomra. A Tesz-vesz város ugyan nem klasszikus értelemben vett böngésző, egy csomó dolgot mégis magunk fedezhetünk fel benne. A Hová tűnt Vili? keresgélős böngésző, Vili mellett minden helyszínen további feladatokat, ha úgy tetszik, küldetéseket teljesíthetünk. A Pierre, a labirintusnyomozó talán mind közül a legösszetettebb. El kell jutnunk startról a célig, közben talányokat megfejteni és haladni a történettel. 
Mindezekhez képest, az Őszi és Éjszakai böngészőt fellapozva, csak és kizárólag életképeket kapunk. Kimerevített pillanatokat, egy nagy városkép sok-sok helyszínével. Hogy ki mit csinál, magának a könyvforgatónak kell megfejtenie. Persze, mindaddig, amíg észre nem vesszük, hogy a könyv hátsó fedlapján egyébként elég sok magyarázatra (vagy keresnivalóra?) bukkanhatunk.

A saját történetek kitalálása egyébként irtó izgalmas és fejlesztő tevékenység, hiszen egyrészt a gyerekek (vagy akár közös programként gyerekek és szülők) feltérképezhetik, hogy milyen életképek, milyen szereplők rajzolódnak ki a lapokon, mi lehet a fősodor (ebben egy hátsó borítós rövid leírás is a segítségünkre lehet), és számtalan történet bontakozhat ki. Megfigyelés, fantázia, kreativitás és hasznos időtöltés (akár egyedül, akár együtt). Fontos, és ismét kiemelném, hogy a helyszínek és a szereplők minden kötetben azonosak, így akár komfortérzetet is nyújthatnak. Mindkét kötet keményfedeles, strapabíró, vastag lapokkal, szép színekkel, aprólékos megoldásokkal tarkított. A vastag lapok és a nagy alap ellenére a kötetek könnyen mozgathatók, egy nagy plédre letelepedve, a kertben is alkalmasak a használatra. Mert bizony, ezeket a kiadványokat használni kell.

Bartos Erika: Budapesti böngésző Brúnóval
Móra könyvkiadó, 2024, 16 oldal
Csillagérték: 9

Bartos Erika böngészője, a Budapesti böngésző Brúnóval elsősorban azért került a választásaim közé, mert már rengeteget hallottam róla. Felhasználóként mindenféle szempontból kimaradtam (eddig) a Bogyó és Babóca mozgalomból (nagyon igyekeztem megkeresni a megfelelő szót, de nem hiszem, hogy sikerült), így arra gondoltam, hogy egy könnyebb terepen kezdem az ismerkedést. De így is meglepődtem. Mivel az Őszi és az Éjszakai böngésző után lapoztam fel ezt a kötetet, így az nem ért meglepetésként, hogy konkrét feladatokat nem találok a lapokon, viszont azt nagyon klassz elgondolásnak tartom, hogy minden helyszín duplaoldalának felső sávjában sok-sok apróságot (tárgyakat, állatokat, életképeket) láthatunk, melyek megjelennek a nagy egészben. Ergo: kiböngészhetjük a lapon.

A képi megvalósítás egyedi, bár nekem első körben nem igazán tetszett – elsősorban azért, mert másféle koncepciót előfeltételeztem. Számomra kicsit elrugaszkodott a végeredmény, mindazonáltal a gyermeki képzelet számára talán ez képi- és színvilág sokkal befogadhatóbb, játékosabb (én igazán a Szabadság-szobornál érkeztem meg, ami nagyjából a könyv felénél kerül középpontba). Az előző két böngészőhöz hasonlóan, ennek a kötetnek a könyvészeti jellemzői is lehetővé teszik, hogy a gyerekek egy pléden heverve forgassák és használják, viszont a történetek helyett itt talán Brúnó felkutatása jelenti a fővonalat. Tulajdonképp, bármelyik böngészőre esik is a választásunk, mindháromban sok-sok potenciál van arra, hogy a gyerekeket (elsősorban talán a 2-3 éveseket és az óvodás korosztályt) – forgassák önállóan, testvérekkel vagy szülőkkel – úgy kösse le, hogy mindeközben fejleszt. Fejlesztheti a kreativitást, a színérzékelést, a tájékozódást, a problémamegoldást – és persze, a történetek kitalálása által, a szókincset is.


Blogturné Klub


A Móra Kiadóval együttműködve, a legkisebbekre is gondolván, nagyszabású turnéval készültünk, melyben szebbnél szebb interaktív és egyben készségfejlesztő könyveket mutatunk be számotokra. Tartsatok velünk, és nyerjétek meg a Móra Kiadó által felajánlott Bingó és az évszakok című mesekönyvet.



A turné állomásai



10.21. Milyen könyvet olvassak?
(Kicsi sárga méhecske, Kedves pajtások, Babageometria-színvilág)
10.22. Milyen könyvet olvassak? 
(Sorakozó! Cuki kölykök, Jaj, csak ki ne nyisd!, Méhecske, Katica)
10.23. Veronika's Reader Feeder
(Budapesti böngésző Brúnóval, Kis tudósok nagy könyve – Természet)
10.24. Könyv és más
(Babageometria, Kicsi sárga méhecske, Kedves pajtások)
10.25. Könyv és más
(Tavasz az erdőben, Állatok a vadonban, Éjszakai böngésző)
10.26. Milyen könyvet olvassak?
(Kukucskálj, keresgélj! Tavasz az erdőben, Kis tudósok nagy könyve - természet, Őszi böngésző)
10.27. Veronika's Reader Feeder
(Tavasz az erdőben,Jaj, csak ki ne nyisd, Babakönyvtár - Kicsi sárga méhecske)
10.28. Csak olvass!
(Babageometria-színvilág, Kicsi sárga méhecske, Állatok a vadonban)
10.29. Szembetűnő
(Katica, Méhecske, Babageometria, Sorakozó - Cuki kölykök)
10.30. Csak olvass!
(Katica, Méhecske, Sorakozó (Cuki kölykök és Járművek))
10.31. Csak olvass!
(Tavasz az erdőben, Pamacs a műhelyben, Pamacs az állatkertben)
11.01. Könyv és más
(Kis tudósok, Jaj, csak ki ne nyisd)
11.02. Szembetűnő
(Őszi böngésző, Éjszakai böngésző, Budapesti böngésző Brúnóval)
11.03. Szembetűnő
(Kis tudósok nagy könyve, Jaj, csak ki ne nyisd, Tavasz az erdőben)
11.04. Csak olvass!
(Kis tudósok nagy könyve, Budapesti böngésző Brúnóval)


Nyereményjáték



Játékunk során az állomásokon olyan híres mesehősökkel találkozhattok, amelyeket mára már sokan elfeledtek. A feladat az, hogy a Rafflecopter doboz megfelelő sorába beírjátok az adott blogon található rajzfilm nevét. Tartsatok velünk, és nyerjétek meg a Móra Kiadó által felajánlott Bingó és az évszakok című mesekönyvet.


(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:




a Rafflecopter giveaway

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése