Szembetűnő

Információ

Szem

Betű

Kiadói sorozatok

Kedvenc sorozatok

2024. november 8., péntek

René Goscinny: Asterix, a Gall

Ritkán, de annál nagyobb örömmel választok a képregények közül az olvasmánylistámra, főleg, ha olyan történetről van szó, ami ikonikus, szórakoztató, és tulajdonképpen nem is tudom, hogy mióta ismerem. Valószínűleg mindig is ismertem, mindig is ismertük. Talán így.

René Goscinny: Asterix, a Gall
Sorozat: Asterix (1)
Móra Könyvkiadó, 2024, 48 oldal
Fordította: Bayer Antal
Csillagérték: 9

Talán így lehet megfogalmazni Asterix és Obelix történetét, a két bátor gallét, akik a római hadsereg támadásait olyan szelíd könnyedséggel verték vissza, amitől szem nem maradt szárazon. Láttam rajzfilmen, láttam filmen – csak épp az eredetije, a képregény maradt ki. Legalábbis eddig.



A Móra Könyvkiadó ugyanis évek óta lankadatlan lelkesedéssel hozza a magyar olvasók számára Asterix újabb és újabb kalandjait. Asterix és gall társainak története – mint az bizonyára mindannyiótok előtt ismeretes – az ókorban játszódik, a Római Birodalom hódításai, terjeszkedése idején. A képregény első része még 1959 októberében jelent meg, eredetileg René Goscinny volt a történetek írója, míg Albert Uderzo alkotta meg a képregény képes részleteit. Miután Goscinny 1977-ben elhunyt, Uderzo egyedül folytatta a komplett képregény további részeinek megírását és rajzolását. 2013 óta Didier Conrad felel a képi megjelenésért, míg ugyanettől az évtől 2023-ig Jean-Yves Ferri, 2023-től Fabraco írja a történeteket. Albert Uderzo 2020-ban hunyt el. Az eddigiekben összesen negyven Asterix-füzet jelent meg, számos képregény-történetből készült rajzfilm, ötből pedig filmet is forgattak. Ezekből is minden bizonnyal többel megismerkedtetek az elmúlt évtizedekben.

A blogturné keretein belül három füzetet fogok bemutatni két bejegyzésben, s elsőként célszerűen a legelső történettel kezdem a sort. Az eredetileg 1959-ben megjelent Asterix, a Gall alapozta meg lényegében az egész széria sikerét. Az ókori környezetben játszódó történetben megismerkedünk a rettenthetetlen Római Birodalommal, mely egyetlen dologtól retten meg csupán. Ez pedig nem más, mint egy gall falucska, melynek lakói ismeretlen erővel rendelkeznek. Ettől a csodaitaltól a fogyasztójának elképzelhetetlen nagy ereje lesz. A csodafőzet hatása ugyan csak bizonyos időre szól – kivéve Obelix számára, aki még kisbaba korában pottyant bele egy főzetbe – mégis a gall falu lakói elérik vele a céljukat: a rómaiak nem háborgatják őket.

Az Asterix, a Gall ezeknek a titkoknak a rejtelmeibe vezeti be az olvasót. Megismerkedünk a főbb szereplőkkel, Asterixszel, Obelixszel, Panoramixszal (aki talán Csodaturmixként ismerősebb lehet), Ideafixszel, Hasarengazfixszel, Hangjanixszel és a többiekkel. A beszédes neveket mindig is kedveltem, és ebben a történetben is külön fűszert kölcsönöz a szórakoztatásnak. A képregény bonyodalmát a rómaiak okozzák (milyen meglepő), akik arra jutnak, hogy az egyik légióst beépítik a gall faluba, hogy fény derüljön a gallok erejének titkára. Ugyan a légiós – mint az várható volt – nem túl ügyesen és nem túl sokáig maradhat inkognitóban, így Asterixet és Panoramixot a rómaiak foglyul ejtik. A történet annak elbeszélése, hogyan jár túl a két gall a rómaiak eszén úgy, hogy mindeközben luxus körülményekkel veszik magukat körbe.

Őszintén szólva, végigforgatva a füzetet, nem csodálom, hogy az Asterix-sorozat sikere borítékolható volt már az 1960-as években. Az illusztrációk hihetetlenül lebilincselők, a színvilág élénk, a karakterek mókásak, a történet szórakoztató, a kiszólások olykor meghökkentők (és ez szintén sok esetben ad hahotázásra okot). Mindeközben úgy ivódnak a olvasóba a szójátékok, az egyébként sok esetben valóságos ókori ismeretek, hogy észre sem vesszük. Meg persze, ott van az a bizonyos mértéktartás: noha a gallok megtehették volna, hogy főzetüknek köszönhetően világuralomra törnek, ők egyetlen dolgot szerettek volna: megóvni a saját békéjüket. Jó, persze, Obelix szerette elagyabugyálni a rómaiakat, csak úgy, szórakozásból. És a vadkannak sem tudott ellenállni soha.


Blogturné Klub


A Móra Könyvkiadónak köszönhetően ezúttal a jól ismert Asterix-képregények világába nyerhettünk betekintést. Tartsd négy bloggerünkkel a gallok és rómaiak világába, és a turné végén megnyerheted az Asterix és a griff (39. szám) című képregényt és mellé egy asterixes Playmobil-figurát.




A turné állomásai



10.23. Spirit Bliss Sárga könyves út
10.24. Könyv és más
10.29. Veronika's Reader Feeder
11.02. Könyv és más
11.04. Spirit Bliss Sárga könyves út
11.08. Szembetűnő
11.12. Szembetűnő
11.14. Veronika's Reader Feeder


Nyereményjáték



Ezúttal az Asterix-képregényekkel kapcsolatos kérdésekre kell helyes választ adnotok a játék során. Írjátok be a választ a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

A feladvány:

Hogy hívják Asterix legjobb barátját?


a Rafflecopter giveaway


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése