2016 tavaszán, a Libri Könyvkiadó gondozásában jelent meg Galgóczi Dóra legújabb regénye, a Válaszok háza. Még nem olvastam az írónőtől, a sejtelmes borító is nagyon csalogatott, így utánajártam, mi lapul a fedél alatt.
Galgóczi Dóra: Válaszok háza
Megjelent: 2016.
Kiadó: Libri Könyvkiadó
Téma, műfaj: kortárs regény
Megrendelhető: ITT
Oldalszám: 376 oldal
Csillagérték: 8
Fülszöveg:
Ötször cserél gazdát az
aranyesők közt megbújó, különös ház.
Minden lakója úgy lép be a
kertkapun, hogy összekuszálódott
élete megoldásra vár. Még nem sejtik, hogy elég néhány hónapot eltölteniük új
otthonukban, és váratlan fordulatot vesz a sorsuk. Veronika késői lázadó, akinek fáradságos utat kell bejárnia
a szigor álarcát viselő apja szívéig. Hogyan találja meg Luca, a nyurga
kamaszlány igazi hivatását, és miként fogadtatja el szüleivel, akik más sorsot
szántak neki? A valóságos jégkirálynő, Szilvia már-már a társtalanságot
választja életformájául, amikor húga ráveszi, adjon esélyt magának, és
mozduljon ki az életbe. Lesz-e az örök harcban álló testvérpárból igazi
szövetséges? Mit tartogatnak az évek a visszavonult orvosnak, és hogyan
különbözteti meg a hamis látszattól Nándor az egyetlen igaz szerelmet? A
választ a kis ház őrzi, mely csak akkor engedi útjukra lakóit, ha meghallották
az üzenetét. Galgóczi Dóra, többek között a Test a lélek börtönében és a
Felpróbált életek sikeres szerzője sorra veszi az életút legfontosabb
állomásait hivatás, szerelem, család, visszavonulás , miközben fontos
sorskérdéseket is feszeget; bűn vagy megbocsátás, ragaszkodás vagy elengedés,
harc vagy megbékélés. A Válaszok háza szereplői köztünk járnak, de az életükben
egy csipetnyi mágia hoz változást, ami talán maga a szeretet.
Költözés. Költözködés. Dobozba csomagolt emlékek. Pakolás. Változás. Új helyek. De mi van a régi házzal? Amit magunk mögött hagyunk? Galgóczi Dóra Válaszok háza című könyvében nem egyetlen családot fog kézen, és vezeti végig történetüket, hanem az aranyeső mögött megbúvó, már-már varázserővel bíró háznál maradva mutatja be az oda költöző új lakókat - és persze a nehézségeket, melyekkel a beköltözők szemben találják magukat - no, nem a házban, jóval inkább saját életükben. Talán épp a válaszok háza nyújthat ezekre gyógyírt?
Csak azt nem tudtam eddig, hogy lehet az ember ketten egyedül."
Öt történet, egy ház. Történetfüzér ez? Vagy egyetlen regény öt fejezettel egy házról? A történetek hol korosztályos problémát, hol egy megrekedt vagy bimbódzó kapcsolat nehézségeit mutatják be. Találkozhatunk a házat megöröklő unokával, az útkereső tinédzserrel vagy épp olvashatunk testvérviszályról is. Személyes kedvencem egyébként e két utóbbi. Mindkettőről szívesen olvastam volna hosszabban is. Nagyon szerettem a dackorszak bemutatását, a kezelhetetlen kamasz önmagára találását, ahogy a két generáció - a szülő és a gyerek - szép lassan ismét egy nyelvet kezd el beszélni. A testvérviszályt sokszor túlságosan is magaménak éreztem. Ami abból kifolyólag, hogy egyke vagyok, némileg meglepő és érthetetlen. De nagyon tudtam azonosulni az idősebb testvérrel, a hozzáállásával, azzal ahogy mások látták őt, ahogy ő is képes volt magát kívülről látni. Kacifántos. Érdekes, de - bár a lakók jöttek-mentek - egyetlen dolog az egész történetfüzérben állandó maradt. És nem, ez nem a ház meg a különféle problémák. A problémák, kérdések változóak, és - nem mintha spoilerezni szeretnék, de - egy kis kukta a házat is némileg átalakítja. A szomszéd! Bizony, Zsuzsa néni láthatatlan, már-már észrevétlen, ám maximális törzseleme a történetnek. Ha ügyesek vagyunk, fülön csíphetjük a hatodik történetet is, ami az öt novella lapjain folyamatosan rajzolódik ki.
"Igen, Szilvi olykor átlépte a határt az őszinte áldozatok és az értelmetlen mártírszerep közt.
Mert ott bujkált a félelem, mi lesz, ha egyszer hátat fordít, többé nem fogják szeretni?
Arra vágyott végre, hogy ne a tetteit szeressék, ne a kipipált feladatokat, a bölcs tanításokat, a nagylelkű ígéreteket. Csakis őt magát, aki soha nem lesz könnyelműen repkedő, mint Vanda, de talán lehetne egy szabadabban szárnyaló Szilvia."
"Csak akkor nem eshetsz, ha el sem indulsz - úgy viszont végtelenül unalmas lenne az életed." |
"Az emlékek nem csak rózsaszínűek.
De szükség van rájuk, komoran, szürkén is!
Belőlük lehet építkezni."
Annyi azért mégiscsak bizonyos, hogy az életben nem egy ház dobálja felénk a kérdéseink válaszait, nem - feltétlenül - csak egy háztól függ a boldogságunk, mint ahogy nem fogható a rossz klímára, ha valaki nem jó döntést hoz. Anélkül, hogy spirituális tanácsadóvá avanzsálnék: minden válasz bennünk rejlik, mi döntünk, rajtunk áll, mennyire vagyunk őszinték másokhoz, s ami talán a legfontosabb: önmagunkhoz. Ha kamaszként belátjuk, hogy a szüleink (ideális esetben) nem gátolni akarják a boldogságunkat, hanem elősegíteni, ha nővérként észleljük, hogy a húgunk elveszett az életében (és fordítva), ha tudatosítjuk, hogy a kapcsolatunk zátonyra futott, akkor tulajdonképpen a legnehezebb lépésen már-már túl is vagyunk. De néha kell egy pont, legyen az személy vagy helyszín, ami segít magunkra találni, ami segít észrevenni, hogy picit megrekedtünk. A Válaszok háza sok szerepet kapott: ő volt a barát, akire számítani lehetett, a menedék, az állandóság, és egy kicsit az is, akit a szereplők kihasználtak. De valahogy mindannyian jó emlékekkel hagyták el a házat, mint ahogy én is jó érzéssel tettem le a könyvet, miután elolvastam.
"Most nem félszegen, tétova pillantással nézett a tükörbe.
A szempár végre azt üzente: nézd csak, nincs mitől félned.
Végre magadat látod, akire vágytál.
Tudtam, hogy egyszer megismerhetlek."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése